Geleerd uitschot

Over wetenschap en ander vermaak

Geleerd uitschot

‘IJs’ dat nooit smelt

'Onsmeltbaar' ijs

Gaat ‘onsmeltbaar’ ijs in de toekomst ons voedsel ‘consreveren’? (afb: Luxin Wang/UC Davis)

In koelvitrines in supermarkten zie je nog wel eens water. Dat kan niet goed zijn voor de onverpakte producten die daar liggen. Dat bracht Luxin Wang van de universiteit van Californië in Davis op de vraag of er geen truc was te bedenken om ‘onsmeltbaar’ ijs te maken. Een hydrogel bleek de uitkomst en het ‘onsmeltbare’ ijs koelde ook nog eens heel behoorlijk.
De hydrogel bestaat voor 90% uit water en houdt het water vast in zijn structuur tijdens elke vries- en dooicyclus. Wang presenteerde haar vinding deze maand op de Amerikaanse vereniging van scheikundigen. Bij kamertemperatuur is deze gel zo zacht als pudding, maar onder nul graden wordt hij steviger en gedraagt ​​hij zich als een echt ijsblokje. “Vergeleken met conventioneel ijs van dezelfde vorm en grootte, biedt het gelijs tot 80% koelrendement”, legt medeonderzoekster Jiahan Zou uit.
Het is gemakkelijk te wassen, te hergebruiken en zelfs te composteren om de bodem te verrijken en de plantengroei te stimuleren, zonder microplastics te produceren, aldus de onderzoeksters.

Hoewel onderzoeksters al jaren aan dit gelijs werken en al studies over hun uitvinding hebben gepubliceerd, tonen ze nu aan dat het project aanzienlijke vooruitgang heeft geboekt.
Volgens hen zijn er nog verschillende stappen te gaan, maar als alles volgens plan verloopt, zou dit ‘onsmeltbare’ ijs de manier worden waarop we voedsel bewaren en vervoeren volledig kunnen veranderen.

Bron: Futura-Sciences

 

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.