Europarlementariër: We cementeren onze toekomst…

Lena Schilling, Eoroparlementariër Groenen

Europarlementariër Lena Schilling: We cementeren onze toekomst… (afb: europa.eu)

Onbebouwd land (natuur en landbouwgrond) in Europa verdwijnt tot 1,5 keer sneller dan eerder werd gedacht, wat overeenkomt met zo’n 600 voetbalvelden per dag.Dit is het resultaat van onderzoek 41 journalisten en wetenschappers uit elf die samenwerken in het Green to Grey-project om de omvang van het verlies aan natuur en landbouwgrond in Europa vast te stellen.
Het onderzoek wees uit dat Europa jaarlijks 1500 km² verliest aan bouwactiviteiten. Tussen 2018 en 2023 verloren ging er ongeveer 9000 km² verloren, een gebied ter grootte van Cyprus. Dit komt neer op bijna 30 km² aan verwoesting per week, wat overeenkomt met 600 voetbalvelden per dag. “De EU belooft al jaren het voortouw te nemen op het gebied van klimaat- en natuurbescherming, maar wat dit onderzoek aantoont, is dat we letterlijk onze eigen toekomst aan het cementeren zijn”, stelt Lena Schilling, Europarlementariër voor de Groenen/Vrije Europese Alliantie.
De natuur, zoals bossen, graslanden en draslanden, is verantwoordelijk voor het grootste deel van dit verlies, met ongeveer 900 km² per jaar. Ook landbouwgrond blijft niet gespaard met 600 km² aan verlies per jaar. Dat heeft, zeggen de onderzoekers, ernstige gevolgen voor de voedselzekerheid en de volksgezondheid. De resultaten tonen aan dat onbebouwd land in Europa tot anderhalf keer sneller verdwijnt dan eerder werd berekend door het Europese Milieuagentschap.

De belangrijkste oorzaken van landverlies in heel Europa zijn woning- en wegenbouw, maar de onderzoekers vonden ook voorbeelden van bouwprojecten die slechts een minderheid bedienen of die niet op basis van publieke behoefte zijn gebouwd, zoals luxe toeristische locaties. Een voorbeeld hiervan is een levendig drasland in Turkije dat met beton werd gevuld om een ​​reparatiewerkplaats voor luxejachten te creëren.
Daarnaast werden meer dan 150 000 bouwprojecten, meer dan 70 per dag, uitgevoerd in beschermde gebieden. Sommige van deze bouwprojecten waren toegestaan ​​door de beschermingsstatus van een gebied of hadden een vergunning van de autoriteiten, terwijl andere mogelijk illegaal waren gebouwd.

Vergeren

De onderzoekers ontdekten dat, naast het verlies aan natuur en biodiversiteit, de meeste van deze bouwwerken de gevolgen van klimaatverandering waarschijnlijk zullen verergeren. Vier van de vijf bouwprojecten vonden plaats in bewoonde gebieden die al door menselijke activiteiten waren omgevornmd. Dit versnippert niet alleen de weinige natuur die er nog is in Europa verder en bedreigt gebieden die belangrijk zijn voor recreatie. Dat kan ook van invloed zijn op ons vermogen om de gevolgen van overstromingen en extreme hitte te beperken.

Bron: le Monde

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.